donderdag 3 september 2026

Wennen aan met pensioen zijn straks.

 

Las in een artikel in Trouw dat zelfs race-paarden moeten wennen aan een leven na hun werk:

In een Brits tehuis worden afgedankte racepaarden voorbereid op een leven na hun pensioen. Hun leven lang hebben ze gedaan wat hun jockey wilde, nu mogen ze weer langzaam wennen aan zelfstandigheid.




Begrijp dat met pensioen zijn echt wat anders is dan, wat ik nu ervaar, een paar weken vrij want vakantiedagen opgenomen. Daar zit een einddatum aan en dan begint het werkende leven gewoon weer opnieuw.  

Juist die hele cyclus van mijn werk waar ik de laatste tijd zo enorm tegenaan liep. 
Het forensen, het trainen van weer nieuwe medewerkers (te vaak met te weinig relevante ervaring), weer merken dat alweer dingen niet zijn geregeld, die je gewoon op een checklist kan zetten,  weer dingen uitleggen en daar in mijn titel, noch salaris iets van terugzien. Ook niet vrijgesteld zijn van gewone werkzaamheden. Alles moet gewoon doorgaan. 

Wel een bos veren op mijn bureau, die ik dan - ook nog - altijd zelf moest inbrengen.
Niets vastleggen, alleen micro-management dingen. 

Plus het zien van ontwikkelingen in het bedrijf die ook weer telkens op dezelfde denkfouten zijn gebaseerd. Of misschien niet. Hoge winst voor de aandeelhouders door zeer lage kosten is altijd fijn natuurlijk. Die bedrijfscultuur past mij niet (meer). Zelfs niet nog maar één jaar. 

Anyway....hoe had ik bedacht mijn pensioendagen te gaan indelen?

Is er een plan?
Ga ik aan werken. Voorlopig wil ik eerst even helemaal niets moeten!

Wens?
Een leuke cursus doen ergens ook om onder de mensen te blijven en de zaag scherp te houden.

Behoefte?
Heel lang uitrusten van jaren werken in de zesde versnelling!

Verlangen?
Niet helemaal overbodig zijn, zei Hanneke Groenteman in een podcast.

Wat nu??
Moet ik eerst een workshop doen en kom ik dan tot inzicht? Vanuit mijn werk wordt zoiets niet aangeboden. Ook een afbouwregeling, waar je langzaam kan wennen aan minder werken, kom ik niet voor in aanmerking. Verder werd er niet meegedacht wat er dan nog een optie zou zijn. Echt wel een aantal keren over gesproken met leidinggevende. Mijn ontslag werd razendsnel geaccepteerd en in de administratie verwerkt.
Dus moet ik dit alles zelf regelen, uitzoeken, doen. Prima. Ben ik goed toe in staat.


Wat betekent het budgettair? 
Budgettair heb ik al een jaar-overzicht gemaakt. Waar kan ik op bezuinigen? Welke kosten heb ik straks niet meer. Of juist, welke kosten zullen misschien hoger worden, juist omdat ik elke dag thuis ben (energie bijvoorbeeld, koffie door de weeks). Allemaal in een leuk excel sheetje gegoten voor komend jaar en dan ook als ik mijn AOW plus pensioen ga ontvangen,hoe het budget er dan uitziet.

Zijn er meer zaken waar mensen die al met pensioen zijn, tegen aan zijn gelopen. Die je niet verwacht had?
Positief maar ook negatief.

Steek er graag iets van op.









6 opmerkingen:

izerina zei

Neem eerst je rust,totdat het gaat kriebelen. Ooit had ik 5mnd "opfrisverlof",heerlijkNa zo'n 4 mnd dacht ik "als dit met pensioen zijn was,ging ik nu een cursus of vrijwillegerswerk doen".

Elly zei

Dat hoor ik ook veel van mensen. Eerst uitrusten en dan schijn je er vaak van te schrikken hoe moe je bent. Ik heb zelf anderhalf jaar te gaan en dan is het in mijn geval met 67 jaar en 3 maanden met pensioen, want geboren na 31 december 1960. Om precies te zijn op 2 januari 1961.

Ik werk overigens nog met veel plezier en ik heb een generatiepact. Ik werk nog maar 21 uur van de 32. Salaris 80%, pensioenopbouw is 100%. Dat is echt heel prettig.

Leuk dat je de Osmonds laat zien. Ze hingen boven mijn bed, de Osmond brothers in de jaren 70. Donny was favoriet.

Aleida zei

Had nooit gedacht dat ik het zo nu en dan best druk heb. Dat ik daarnaast ook nog wérkte, denk ik dan. Er zit natuurlijk geen druk meer achter, wat vandaag niet lukt of geen zin in, dan morgen maar. Tegenwoordig plan ik bewust 1 dag in de week een uitje, even helemaal iets anders doen: een museum in een andere stad en daar dan een wandeling aan vast plakken, naar strand en duinen voor een flinke wandeling, naar een film, in mijn eigen stad Rotterdam een wandeling waar ik nog niet eerder ben geweest of langs de Nwe Maas, met de waterbus naar Dordrecht.

Aleida zei

Je merkt al veel wandelen :-) Heb een hekel aan fietsen

OpnieuwBeginnen zei

Ik herken de spanningen die je nu doormaakt. De hoeveelheid kleding in je werkzame leven kan je nog lang gebruiken.
Veel koffie drinken is ongezond.
De bibliotheek leestafel is leuk. Veel mensen vullen de dagelijkse puzzels in. Leestafel is niet een volledige praat tafel, maar er wordt veel gepraat. Je beweegt naar de bieb. Ik hoop dat die bij jou in de buurt is.
Gratis naar de wc.

Ook interessant. De mc donalds in het gebooortedorp daar komen ouderen bij elkaar en drinken hun 65+ koffie of thee. Contactl praatjes. Gezelschap beweging.

De ontbijtjes bij Ikea worden vaak door ouderen gedaan.

Iemand loopt dagelijks een rondje en zet de foto’s op social media. Beweging en contact door te lopen en ook de internet reacties,

Een volkstuintje in de buurt. Contact, beweging en ook nog eten. Best duur aan bemesting en zaden. Tuintjes van 50m2 zijn makkelijk te behappen.

Sinds gisteren begonnen aan een project in een wijkgebouw. Naailessen. Ik kan het wel, maar mis de inspiratie. Was gezellig. Niet professioneel, maar de prijs is daar ook naar. En fijn in de buurt.

Dat het geld jouw kant op vloeit. Aaf verdiend aan haar blog.

Anoniem zei

Hai,
Leuke vraag! Ik ben al jaren niet meer werkend. Waar ik als eerste tegenaan liep: dat ik mijn routine kwijt was. Ook mijn huishoudroutine, want ik kon het elke dag doen, het maakte niet meer uit.

Dus ik heb elke dag van de week dingen ingepland en een lijstje gemaakt met wat ik maximaal wil doen op huishoudelijk gebied; op volgorde van noodzaak/haalbaarheid. En als het niet lukt, ook prima (ik wil geen opdrachten; ik wil opties ;-)!).
Later ben ik er ook de leuke dingen bij gaan zetten: (kleine) uitjes, hobby's (piano spelen, lezen, zwemmen, wandelen), vrijwilligerswerk (zodat ik niet de hele week bezig blijf ;-)) en zelfverzorging (extra aandacht voor mezelf). Door de leuke 'taken' heb ik zo elke dag keuze uit meerdere dingen die ik leuk vind om te doen (maar waar ik niet altijd uit mezelf aan denk, zeker niet als ik laag in m'n energie zit).

Daarbij nog de moetjes: afspraken met artsen, de kapper, medicijnen bijbestellen etc.

Ik vink af wat ik heb gedaan (dus ook de ronduit positieve dingen!) en zo voelen de dagen voor mij veel voller, leuker en productiever. Ook al heb ik 'alleen maar' gelezen, in de tuin gewerkt en mijn nagels gedaan. Het zijn er toch drie!

Hartelijke groet! Liesbeth